Umieściliśmy pliki cookies na twoim komputerze aby poprawić działanie tej strony.

Notatki z lekcji - klikasz i wiesz

Historia
EPOKA NAPOLEONA BONAPARTEGO

Napoleon Bonaparte z pochodzenia był Korsykaninem( wyspa leżąca u wybrzeży Francji) . Urodził się w 1769 roku w Ajaco.Skończył szkołę wojskowa i został porucznikiem.

Uczestniczył w walkach we Włoszech . Później został wysłany do Egipty gdzie zwyciężył w bitwach pod Piramidami i Abukirem. W tym czasie flota angielska rozbija statki francuskie pływajace po Morzu Śródziemnym.Napoleon wraca do Francji i dokonuje zamachu stanu. Sam zostaje konsulem.

Dokonuje licznych reform :

  1. Kodeks Napoleona -prawa i obowiazki obywateli
  2. Reforma administarcyjna kraju (departamenty i prefektury)
  3. Unormowanie stosunków z kościołem katolickim ( konkordat z 1801 roku)

Koronował sie na cesarza Francuzów 02 .12.1804 roku w Paryżu
Napoleon dążył do hegemonii Francji w Europie ,toczył liczne wojny : z Austria ,Prusami , Włochami , Hiszpanią Rosją i innymi państwani. Najważniejsze bitwy to:Trafalgarem -porażka Francji 1805, Austerlitz-1805, Jena i Auerstedt -1806 Frydlandem -1807. W 1812 Napoleon rozpoczyna wojnę z Rosją ,która kończy się klęską.W 1813 rozegrała się bitwa która w w historii nosi nazwę bitwy narodów (Lipsk )zakończona klęską Francji . po tym wydarzeniu Napoleon zostaje zmuszony do abdykacji. Został osadzony na Elbie ( wyspa na Morzu Śródziemnym) skąd ucieka w roku 1815. Podrywa do walki Francuzów jednak zostaje pokonany w bitwie pod Waterloo. Po tym wydarzeniu zostaje zesłany na wyspę Świętej Heleny , gdzie umiera w 1821 roku.

 

Tagi: Napoleon , Kampania napoleońska, Rosja, Św. Helena,