Umieściliśmy pliki cookies na twoim komputerze aby poprawić działanie tej strony.

Notatki z lekcji - klikasz i wiesz

Historia
POWSTANIE STANÓW ZJEDNOCZONYCH

W Ameryce Północnej najwięcej koloni mieli Anglicy.  Wielka Brytania traktowała kolonie jako źródło surowców nie pozwalał im na rozwój gospodarczy.

Ustawa stemplowa i powierzenie monopolu Kompanii Wschodnioindyjskiej na handel herbatą z koloniami były przyczynami konfliktu zbrojnego. W roku 1774 powstał Kongres Kontynentalny do którego przystąpiło 12 kolonii .W rok później powstaje armia. 4 lipca 1776 ogłoszono Deklaracje Niepodległości i powstanie Stanów Zjednoczonych. Wojna z Wielką Brytanią zakończył pokój w Paryżu w 1783 roku. Wielka Brytania uznaje niepodległość Stanów Zjednoczonych.
W roku 1787 zostaje uchwalona konstytucja.

 

 

liczba stron 11

Sprawdzian

POWSTANIE STANÓW ZJEDNOCZONYCH

Brak możliwości powrotu do pytań po udzieleniu odpowiedzi.
Po każdym pytaniu będzie pokazana poprawna odpowiedz.

 

                 

CIEKAWOSTKA

DEKLARACJA NIEPODLEGŁOŚCI  11 czerwca 1776 roku II Kongres Kontynentalny obradujący w Filadelfii powołał do sporządzenia Deklaracji Niepodległości „Komisję Pięciu”, w skład której wchodzili: John Adams, Thomas Jefferson, Robert R. Livingston, Roger Sherman i Benjamin Franklin. 28 czerwca pierwsze wersje dokumentu trafiły do Kongresu i rozpoczęły się obrady. Już 2 lipca (z Nowym Jorkiem wstrzymującym się od głosu) uchwalono niepodległość amerykańskich kolonii . Natomiast mit podpisania Deklaracji Niepodległości narodził się po przyjęciu przez Kongres ostatnich poprawek i opublikowaniu dokumentu właśnie 4 lipca. I choć Jefferson, jak wynika z jego wspomnień, twierdził, ze delegaci złożyli tego dnia ręczne podpisy pod deklaracją, Thomas McKean, jeden z sygnatariuszy, zauważył, że cześć z nich była tego 4 lipca nieobecna podczas obrad, a kilku – których nazwiska widnieją na rękopisie – nie było jeszcze nawet wtedy wybranych do Kongresu… Zatem wnioskując z pierwszej wydrukowanej wersji można by stwierdzić, że 4 lipca deklarację podpisało dwóch delegatów – Charles Thomson i John Hancock (przewodniczący Kongresu), co też nie do końca jest prawdą, bo dokument wydrukowano łącznie z nazwiskami, i nikt ręcznego podpisu na nim nie składał…

źródło: http://dziennikzwiazkowy.com/wydarzenia/mity-deklaracji-niepodleglosci/

Tagi: Stany Zjednoczone, Waszyngton, Ameryka, Deklaracja Niepodległości,