Umieściliśmy pliki cookies na twoim komputerze aby poprawić działanie tej strony.

Notatki z lekcji - klikasz i wiesz

Historia
SEJM WIELKI I KONSTYTUCJA 3 MAJA

Sejm czteroletni (1788-1792))
Dla zatwierdzenia przystąpienia Polski do unii antytureckiej zwołano sejm skonfederowany. Obrady rozpoczeły się w październiku 1788 roku.

Marszałkami sejmu zostali Stanisław Małachowski i Kazimierz Nestor Sapieha.
Uchwały sejmu wielkiego(1788-1792)

  • ustawa o sejmikach (ograniczenie praw gołoty)
  • prawa mieszczan i miast królewskich
  • konstytucja 3 maja 
Reformy Sejmu Wielkiego i Konstytucja 3 maja wywołała sprzeciw stronnictwa hetmańskiego. W porozumieniu z carycą Katarzyną II trzej przywódcy stronnictwa hetmańskiego Ksawery Branicki,Szczęsny Potocki i Seweryn Rzewuski podpisali akt konfederacji który ogłoszono w Targowicy 14  maja 1792 roku.. Do Polski wkroczyła 100 tysięczna armia rosyjska . Polska wystawiała 70 tyś żołnierzy z Józefem Poniatowskim na czele.Polacy zwyciężyli w bitwach pod Zieleńcami i pod Dubienką. Mimo tych zwycięstw szala zwycięstwa chyliła się ku Rosji. Król zdecydował się na przystąpienie do konfederacji i wydał rozkaz zaprzestania obrony.W styczniu 1793 roku  Rosja i Prusy dokonały drugiego rozbioru Polski.
 

                

 

CIEKAWOSTKA

Zwolennicy Konstytucji, w obawie przed groźbą użycia siły przez Stronnictwo Moskiewskie, przyspieszyli termin obrad nad dokumentem o dwa dni (planowanym terminem był 5 maja 1791) korzystając z faktu, że główni oponenci nie powrócili jeszcze z Wielkanocnej przerwy świątecznej. Obrady i przyjęcie Konstytucji odbyło się w warunkach zamachu stanu. Wielu posłów przybyło wcześniej w tajemnicy, a miejsce obrad (Zamek Królewski w Warszawie) był strzeżony przez Gwardię Królewską i oddziały wojskowe pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego, który wraz z grupą oficerów znalazł się w izbie sejmowej w pobliżu tronu. Projekt uchwalenia nowej ustawy wywołał żywe protesty opozycji sejmowej. Poseł kaliski Jan Suchorzewski, wyciągnął na środek sali swojego kilkuletniego syna, wołając: Zabiję własne dziecię, aby nie dożyło niewoli, którą ten projekt krajowi gotuje. Wojewoda mazowiecki Adam Małachowski, kasztelan wojnicki Piotr Ożarowski, posłowie poznański Franciszek Mielżyński i podolski Antoni Złotnicki podkreślali obowiązek deliberacji nad każdym projektem, sprzeczność artykułu o sukcesji tronu z obowiązującymi pacta conventa, przywoływali też negatywny stosunek do sukcesji tronu wynikający z wielu instrukcji sejmikowych.

źródło:http://www.zaliczaj.pl