Umieściliśmy pliki cookies na twoim komputerze aby poprawić działanie tej strony.

Notatki z lekcji - klikasz i wiesz

ITALIANO
Kopalnia złota Chamousira Brusson

­

Bellissimi, ważnym punktem mojej podróży do Włoch był wyjazd w Alpy. Zwiedziłam miasteczko Brusson i kopalnię złota oraz miasteczko Champoluc skąd wyruszyłam do wioski Mascognaz (1821 m n.p.m.) (osobny wpis mascognaz)

Ten wpis dotyczy kopalni złota w Brusson, ktorej dyrektorem jest moja kuzynka Nerinka Quadrelli. 

Dowiecie się w tym wpisie o historii tego miejsca i o kwestiach organizacyjnych (przewodnik, cena, czas zwiedzania). Zapraszam na wycieczkę po kopalni złota :)

 

Do Brusson dostałyśmy się z Turynu pociągiem, a potem autobusem. Do samej kopalni złota szłyśmy szlakiem, najpierw pod górę potem zboczem lekko w dół. Dotarłyśmy na miejsce po 15 minutach. Widok był przepiękny.

 

 

Zwiedzanie kopalni było niezwykłą przygodą. Z niezwykłą pasją o tym miejscu opowiadała nam Nerinka Quadrelli. Wspominała nam o tym jak wydobywano złoto z kwarcu i jak go później wytapiano. Do tej pory, mimo zakazu, niektórzy zabierają grudki tego szlachetnego kruszcu do domu, powiedziała Pani przewodnik. Obecnie kopalnia złota jest zamknięta i ustawowo nie wolno w niej nic wydobywać.

 

 

Historia tego miejsca zaczęła się w 1899 roku, kiedy to Angielska spółka zaczęła eksploatację. W roku 1907 kopalnia zatrudniała już ponad 100 górników. Kwarc pełen złota w niektórych momentach osiągał wysokość nawet do metra. Na jeden kilogram kwarcu przypadało około 60 gram złota. Nerinka przez swój entuzjazm, profesjonalizm i pełne zaangażowanie sprawiła, że wycieczka była wspaniała i na długo pozostanie w naszej pamięci!

 

 

Cena wstępu wraz z przewodnikiem to koszt 8 euro natomiast dzieci do lat 15 i osoby powyżej 65 roku życia 5 euro. Dzieci do lat 6 gratis. Czas zwiedzania to około 40 minut.

Link do strony kopalni złota: http://www.chamousira.net/info.html

 

 

 

 

 

Tagi: Nerinka Quadrelli, Alpy, kopalnia złota, Brusson, co zwiedzić we Włoszech, Italia poza szlakiem, Włochy nie z przewodników, oro brusson,